Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Урок 4.1. Налаштування Експрес-аналізу. Експрес-аналіз за критеріями фінансового моніторингу
20 хв

Урок 4.1. Налаштування Експрес-аналізу. Експрес-аналіз за критеріями фінансового моніторингу 

 

Хочеш зекономити свій час при перевірці контрагентів? Використовуй індивідуальне налаштування “Експрес-аналізу”. 

Так, у результаті відображатимуться тільки ті фактори, на які саме тобі необхідно звертати увагу при перевірці. 

Для цього відкрий результати експрес-аналізу в однойменній вкладці досьє або на початку “Огляду досьє”.  Також на налаштування експрес-аналізу ти можеш перейти з однойменного блоку у кабінеті користувача.

Зверни увагу, всього у блоці “Експрес-аналіз” знаходиться 3 вкладки:

 • “Універсальні критерії” - стандартний і рекомендований перелік факторів перевірки від YouControl.
 • “Фінансовий моніторинг” - фактори, які відносяться до фінансового моніторингу.
 • “Індивідуальні критерії” - фактори, які ти можеш самостійно включити в перевірці.

 

Індивідуальні критерії

Для того, щоб перейти на індивідуальне налаштування експрес-аналізу клікай на  “Індивідуальні” критерії.

Переходь далі на сторінку налаштувань, для того, щоб:

 • Міняти таби місцями. Перший у списку таб відкриється за замовчуванням.

 • Вмикати/вимикати важливі для тебе фактори й визначати їх критичність.

Система запропонує тобі отримувати дані, перевірені за 522 факторами, пов’язаними з різними сферами діяльності контрагента:

 • Фактори, пов’язані з правосуб’єктністю: припинення діяльності юридичної особи (відсутність державної реєстрації), процедура банкрутства, перебування в стані припинення, обмеження посадових осіб щодо прийняття рішень, відсутність керівника або учасників.
 • Фактори, пов’язані з санкціями: санкції, пов'язані із суб'єктом господарювання, компанія, чи її засновник/учасник знаходяться під санкціями (українськими чи міжнародними), перереєстрація в Криму, співпраця з країнами під санкціями.
 • Фактори, пов’язані з “кваліфікаційними” критеріями: недостатній строк існування чи розмір статутного капіталу, відсутні КВЕД, відсутність ознаки неприбутковості. 
 • Фактори, пов’язані з діяльністю: надто загальний вид діяльності чи завелика кількість КВЕДів, відсутність ознак реальної господарської діяльності.
 • Фактори, пов’язані з місцезнаходженням: діяльність на окупованих територіях, реєстрація засновника чи учасника компанії на окупованих територіях, сумнівне місце реєстрації (житловий фонд чи масова адреса).
 • Фактори, пов’язані з офшорним статусом засновника/учасника компанії.
 • Фактори, пов’язані з інституційними змінами: занадто часті зміни, зміни діяльності компанії, малий строк діяльності керівника.
 • Фактори, пов’язані з судовими рішеннями.
 • Фактори, пов’язані з заборгованістю: відкриті виконавчі провадження і податковий борг. 
 • Фактори, пов’язані з бенефіціарами (невідомі кінцеві бенефіціари).
 • Фактори, пов’язані зі зв’язками — зв'язки з національним публічним діячем, операції з офшорними територіями.
 • Інформація про кримінальні провадження щодо злочинів.
 • Фактори, пов’язані зі сферою публічних закупівель: часті дискваліфікації, низький рівень перемог, велика кількість підрозділів CPV.
Зверни увагу! Ти можеш скорегувати параметри "Недостатній строк існування", "Недостатній розмір статутного капіталу", "Основний вид діяльності «загального» характеру", “Банкрут” та інше, вмикаючи/вимикаючи важливі для тебе фактори для кращого вирішення особистих бізнес-задач. 

Для того, щоб дізнатися, чому спрацювання того чи іншого фактору є ризикованим, тисни на позначку зліва на екрані і система розгорне для тебе підказку.

Для деяких факторів наявна можливість налаштувань параметрів:

Зверни увагу! Одним із факторів Експрес-аналізу є "Контрагент фігурує в медіа".

Більш детально ознайомитись із методикою можна за посиланням “Детальніше про методику".

 

Фінансовий моніторинг

Експрес-аналіз за критеріями “Фінансового моніторингу” — аналіз контрагента на спрацювання ризик-факторів, які стосуються фінансового моніторингу.

Всього на поточний момент в експрес-аналізі за критеріями фінансового моніторингу проходить перевірка за 415 факторами, з яких 11 нових й вони використовуються тільки для фінансового моніторингу.

Щоб здійснити автоматизовану перевірку компаній за основними чинниками, про які йде мова в постанові НБУ №65 від 19.05.2020, відкрий результати експрес-аналізу в однойменній вкладці досьє або на початку “Огляду досьє” та перейди на критерій “Фінансовий моніторинг”.

Саме тут ти можеш обирати фактори фінансового моніторингу, про спрацювання яких хочеш аби система тебе сповіщала. Залиш їх усі (за замовчуванням) або обери тільки ті, які тебе цікавлять. Ось перелік ризик-факторів, створений на основі постанови НБУ та аналітичної роботи юридичного відділу компанії YouControl, про спрацювання яких ти можеш дізнатися у системі:

 

Фактор

Здійснення діяльності з ознаками ризику (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020)

Національний банк України затвердив перелік видів економічної діяльності, ведення яких є ризиковою ознакою (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020). Зокрема, це діяльність з високим ризиком корупції, діяльність, якій притаманний високий рівень обігу готівки та інша.

 

Фінансові операції, учасниками яких є суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність із зазначеного переліку, можуть бути предметом посиленої перевірки органів державного нагляду (контролю).

 

Отже, партнерство з таким контрагентом, потребує належної уваги, адже може спричинити негативні фінансові наслідки та привернути увагу органів державного нагляду (контролю).

Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи є керівником або підписантом

Якщо керівник або підписант юридичної особи є її кінцевим бенефіціарним власником (контролером), це може свідчити про те, що така юридична особа є компанією-оболонкою (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020).

 

Співпраця з таким суб'єктом господарювання може завдати фінансових збитків, тому потребує належної обачності.

Обмеження повноважень керівника, який є кінцевим бенефіціарним власником (контролером)

Обмеження повноважень керівника юридичної особи, який одночасно є її кінцевим бенефіціарним власником (контролером) з часткою в розмірі більше 50 відсотків в статутному капіталі цієї юридичної особи може вказувати на те, що така юридична особа є компанією-оболонкою (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020).

 

Це може вказувати на можливий вплив третіх осіб на діяльність юридичної особи, що в свою чергу може свідчити про приховування дійсної структури власності контрагента.

 

Співробітництво з таким контрагентом, вимагає належної обачності.

Вплив та координація дій третіми особами на прийняття рішень кінцевим бенефіціарним власником (контролером) стосовно господарської діяльності юридичної особи

Вплив та координацію дій третіми особами на прийняття рішень кінцевим бенефіціарним власником (контролером) стосовно господарської діяльності юридичної особи, може свідчити про те, що така юридична особа є компанією-оболонкою (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020).

 

Це може свідчити про те, що особи, які є справжніми власниками, можуть приховувати свою причетність до цього контрагента використовуючи послуги, пов'язані з приховуванням причетності до бізнесу (номінального сервісу).

 

Партнерство з таким «непрозорим» контрагентом може мати негативні репутаційні та фінансові наслідки, тому потребує підвищеної обачності.

Відсутність виробничих/офісних приміщень, інших активів, достатніх для ведення юридичною особою відповідного виду господарської діяльності 

Здійснення промислової діяльності потребує наявності приміщення відповідного функціонального призначення: офіс, цех, склад тощо.

 

Відсутність у юридичної особи (у власності або користуванні) виробничих потужностей/торговельно-складських приміщень, інших активів, необхідних для ведення задекларованої господарської діяльності може вказувати на те, що така юридична особа є компанією-оболонкою (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020).

 

Отже, співробітництво с таким контрагентом може мати негативні фінансові наслідки, тому потребує особливої уваги.

Місцезнаходження учасників / кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) в ризикових юрисдикцій

(Global Terrorism Index)

Global Terrorism Index (Звіт про глобальний індекс тероризму Інституту економіки та миру) визначає рівень терористичної активності в країнах світу і показує, які з держав і в яких масштабах стикаються з терористичною загрозою. Індекс містить перелік юрисдикцій, в яких є загроза або реальне застосування сили незаконними організаціями, які домагаються своїх політичних, соціальних і релігійних цілей шляхом насильства і залякування.

 

Партнерство з контрагентами, що походять із юрисдикцій з високим індексом ризику може призвести до фінансових збитків, дестабілізації бізнесу, негативних репутаційних та юридичних наслідків, а також привернути увагу органів державного нагляду (контролю), та бути предметом посиленої перевірки Держфінмоніторингу - тому потребує належної уваги.

Наявні факти зміни кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, який належав/належить до публічних осіб

Публічні особи – це особи, що займають особливо відповідальне становище, пов’язане із можливістю виникнення конфліктів інтересів та здійснення впливу (в тому числі незаконного) у сфері господарської діяльності.

 

Влада, що притаманна публічним особам, може бути підставою виникнення корупційних ризиків. Фінансовим операціям за участю публічних осіб притаманна особлива увага органів державного нагляду (контролю).

 

З огляду на те, що масштаби впливу таких осіб і наслідки конфліктів інтересів є значно більшими порівняно із іншими суб’єктами, партнерство з такими особами потребує підвищеної уваги.

Наявна інформація, що юридична особа не виконує законодавчих вимог щодо подання звітності до фіскальних органів/органів статистики

Інформація про недотримання законодавчих вимог щодо подання звітності до фіскальних органів/органів статистики, може вказувати на те, що контрагент є компанією-оболонкою (Постанова Правління НБУ № 65 від 19.05.2020).

 

Неподання звітності може бути підставою для проведення посиленої перевірки органів державного нагляду (контролю) та свідчити про наявність мотивів для приховування відомостей про фінансову діяльність підприємства.

 

Партнерство з такими контрагентами може привернути увагу органів державного нагляду (контролю) та спричинити негативні фінансові наслідки, тому потребує особливої обачності.

Наявна негативна інформація в офіційних та/або публічних джерелах про компанію або її кінцевого бенефіціарного власника (контролера), що свідчить про можливий зв’язок із тероризмом або іншою кримінальною/незаконною діяльністю

Перед встановленням ділових відносин з контрагентом необхідно визначити благонадійність контрагента, для цього важливе значення має аналіз інформації про контрагента або його кінцевого бенефіціарного власника (контролера) наявної в офіційних та/або публічних джерелах. Під час аналізу інформації з публічних джерел має враховуватись авторитетність такого джерела з огляду на його надійність та незалежність, а також якість викладених матеріалів.

 

Наявність негативної інформації про контрагента в офіційних джерелах, що свідчить про можливий зв’язок із тероризмом або іншою незаконною (в т.ч. кримінальною) діяльністю, потребує надзвичайної уваги, адже партнерство з таким контрагентом може спричинити негативні фінансові та репутаційні наслідки та привернути увагу правоохоронних органів.

До речі, у тебе є можливість повернутися до налаштувань "за замовчуванням".

Зверни увагу! Список факторів у подальшому буде розширюватися.
Список уроків в цьому модулі
Модуль 2. ДОСЬЄ. Вся інформація, яка відома про компанію (з відкритих офіційних реєстрів) + аналітика від YouControl
5 год 10 хв
Урок 4.1. Налаштування Експрес-аналізу. Експрес-аналіз за критеріями фінансового моніторингу 20 хв
Всі модулі

Отримайте знання від кращих експертів на ринку
Реєстрація в академії
Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’